LG L20
4.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L20 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L20 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 105.6 x 64.5 x 13 mm (4.16 x 2.54 x 0.51 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 54 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L20 released?
The LG L20 was announced 2014, July.
What is the LG L20's display size?
The LG L20 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the LG L20 have?
The LG L20 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L20 have?
The LG L20 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the LG L20 battery capacity?
The LG L20 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L20 support 5G?
No, the LG L20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L20 run?
The LG L20 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L20?
AppsApk's editorial team rates the LG L20 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.