LG K30
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2880 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG K30 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2880 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG K30 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T-Mobile |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 75 x 8.6 mm (5.85 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 168.1 g (5.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2880 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, Blue |
| Models | LM-X410.F, LM-X410(FG), LM-X410.FN, LM-X410.FGN |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K30 released?
The LG K30 was announced 2018, May.
What is the LG K30's display size?
The LG K30 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K30 have?
The LG K30 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K30 have?
The LG K30 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG K30 have?
The LG K30 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K30 battery capacity?
The LG K30 has a 2880 mAh battery.
Does the LG K30 support 5G?
No, the LG K30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K30 run?
The LG K30 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K30?
AppsApk's editorial team rates the LG K30 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN