LG Stylus 3
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG Stylus 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - M400DK Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 - LS777 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG Stylus 3 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - LS777 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LS777 , HSDPA 900 / 1900 / 2100 - M400DK |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS777 , LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) - M400DK |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 79.8 x 7.4 mm (6.13 x 3.14 x 0.29 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 - M400DK Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) - LS777 |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - M400DK Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 - LS777 |
| GPU | Mali-T860MP2 - M400DK Adreno 505 - LS777 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 3GB RAM (M400DK), 16GB 2GB RAM (K10 Pro, LS777) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, Stylus 3, / 8 MP, Stylo 3, M400DK |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Pink gold |
| Models | M400, LS777, LGMP450, LGL84VL, M430, M40, LGL83BL |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylus 3 released?
The LG Stylus 3 was announced 2016, December.
What is the LG Stylus 3's display size?
The LG Stylus 3 has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Stylus 3 have?
The LG Stylus 3 is available with 3 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylus 3 have?
The LG Stylus 3 is available with 16GB / 3GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Stylus 3 have?
The LG Stylus 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Stylus 3 battery capacity?
The LG Stylus 3 has a 3200 mAh battery.
Does the LG Stylus 3 support 5G?
No, the LG Stylus 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Stylus 3 run?
The LG Stylus 3 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylus 3?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylus 3 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.