| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| OS | Android OS |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 480p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Price | About 133 USD |