LG Wine Smart
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG Wine Smart is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.2 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.1 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG Wine Smart at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 117.7 x 58.7 x 16.6 mm (4.63 x 2.31 x 0.65 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Navy, Burgundy |
| Models | D486, F480 |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Wine Smart released?
The LG Wine Smart was announced 2015, August.
What is the LG Wine Smart's display size?
The LG Wine Smart has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much RAM does the LG Wine Smart have?
The LG Wine Smart comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Wine Smart have?
The LG Wine Smart is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Wine Smart have?
The LG Wine Smart features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG Wine Smart battery capacity?
The LG Wine Smart has a 1700 mAh battery.
Does the LG Wine Smart support 5G?
No, the LG Wine Smart does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Wine Smart run?
The LG Wine Smart runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG Wine Smart?
AppsApk's editorial team rates the LG Wine Smart at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.