| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 - D373 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, Q2 |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
| Dimensions | 138.2 x 74.3 x 9.7 mm (5.44 x 2.93 x 0.38 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Dual-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Price | About 164 USD |