LG Volt
4.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / CDMA
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG Volt is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG Volt at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | CDMA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 10.4 mm (5.18 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 136.1 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue (Boost Mobile), White (Virgin Mobile) |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Volt released?
The LG Volt was announced 2014, May.
What is the LG Volt's display size?
The LG Volt has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG Volt have?
The LG Volt comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Volt have?
The LG Volt is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Volt have?
The LG Volt features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Volt battery capacity?
The LG Volt has a 3000 mAh battery.
Does the LG Volt support 5G?
No, the LG Volt does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / LTE.
What operating system does the LG Volt run?
The LG Volt runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Volt?
AppsApk's editorial team rates the LG Volt at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN