LG G Vista (CDMA)
4.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G Vista (CDMA) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.7 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G Vista (CDMA) at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 152.2 x 79.3 x 9.1 mm (5.99 x 3.12 x 0.36 in) |
| Weight | 168.1 g (5.93 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black |
| Models | F430L |
| Price | About 328 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Vista (CDMA) released?
The LG G Vista (CDMA) was announced 2014, August.
What is the LG G Vista (CDMA)'s display size?
The LG G Vista (CDMA) has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Vista (CDMA) have?
The LG G Vista (CDMA) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG G Vista (CDMA) have?
The LG G Vista (CDMA) is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG G Vista (CDMA) have?
The LG G Vista (CDMA) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Vista (CDMA) battery capacity?
The LG G Vista (CDMA) has a 3200 mAh battery.
Does the LG G Vista (CDMA) support 5G?
No, the LG G Vista (CDMA) does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G Vista (CDMA) run?
The LG G Vista (CDMA) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Vista (CDMA)?
AppsApk's editorial team rates the LG G Vista (CDMA) at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.