LG V50S ThinQ 5G
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG V50S ThinQ 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG V50S ThinQ 5G at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500); NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/75 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 75.8 x 8.4 mm (6.27 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 9.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1/2.55", 1.4µm, Dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 9mm (ultrawide), 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/192kHz audio recording Tuned by Meridian Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 21W (Quick Charge 4.0) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black |
| Models | LM-V510N |
| Price | About $1,210 |
● Questions about this phone
When was the LG V50S ThinQ 5G released?
The LG V50S ThinQ 5G was announced 2019, October.
What is the LG V50S ThinQ 5G's display size?
The LG V50S ThinQ 5G has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the LG V50S ThinQ 5G have?
The LG V50S ThinQ 5G comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the LG V50S ThinQ 5G have?
The LG V50S ThinQ 5G is available with 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the LG V50S ThinQ 5G have?
The LG V50S ThinQ 5G features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG V50S ThinQ 5G battery capacity?
The LG V50S ThinQ 5G has a 4000 mAh battery.
Does the LG V50S ThinQ 5G support 5G?
Yes, the LG V50S ThinQ 5G supports 5G networks.
What operating system does the LG V50S ThinQ 5G run?
The LG V50S ThinQ 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG V50S ThinQ 5G?
AppsApk's editorial team rates the LG V50S ThinQ 5G at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.