| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.9 mm (5.18 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 123.9 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 240 USD |