| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - M576 model , TD-SCDMA - M576 model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - M576 model |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Dimensions | 156.7 x 78 x 7.5 mm (6.17 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme 5 |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Single | 21 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.4", 1.12µm, PDAF, Laser AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 2 (65% in 30 min) |
| Colors | Gray, Gold, Silver, Black/Silver |
| Price | 427 USD |