Meizu Note 8
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu Note 8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu Note 8 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.5 x 7.9 mm (6.05 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 4 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Note 8 released?
The Meizu Note 8 was announced 2018, October.
What is the Meizu Note 8's display size?
The Meizu Note 8 has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Note 8 have?
The Meizu Note 8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Note 8 have?
The Meizu Note 8 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu Note 8 have?
The Meizu Note 8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu Note 8 battery capacity?
The Meizu Note 8 has a 3600 mAh battery.
Does the Meizu Note 8 support 5G?
No, the Meizu Note 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu Note 8 run?
The Meizu Note 8 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Note 8?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Note 8 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN