Meizu M3x
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Meizu M3x is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Meizu M3x at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 76 x 7.4 mm (6.06 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Flyme 6 |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3 RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Black, Silver |
| Price | 239 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M3x released?
The Meizu M3x was announced 2016, November.
What is the Meizu M3x's display size?
The Meizu M3x has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M3x have?
The Meizu M3x comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M3x have?
The Meizu M3x is available with 32GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu M3x have?
The Meizu M3x features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu M3x battery capacity?
The Meizu M3x has a 3200 mAh battery.
Does the Meizu M3x support 5G?
No, the Meizu M3x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M3x run?
The Meizu M3x runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M3x?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M3x at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.