| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, April. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 127.2 x 66.8 x 9.6 mm (5.01 x 2.63 x 0.38 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Price | About 164 USD |