LG G Stylo
5.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG G Stylo is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG G Stylo at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 2100 (roaming, voice only) |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS770 (Boost Mobile) , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS770 (Sprint) |
| Speed | HSPA (roaming, voice only), LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 79.3 x 9.4 mm (6.08 x 3.12 x 0.37 in) |
| Weight | 165.9 g (5.86 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (operator dependent) |
| NFC | Yes (operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | LGMS631, LGLS770, H634, F560K |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Stylo released?
The LG G Stylo was announced 2015, May.
What is the LG G Stylo's display size?
The LG G Stylo has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Stylo have?
The LG G Stylo is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G Stylo have?
The LG G Stylo is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G Stylo have?
The LG G Stylo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Stylo battery capacity?
The LG G Stylo has a 3000 mAh battery.
Does the LG G Stylo support 5G?
No, the LG G Stylo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G Stylo run?
The LG G Stylo runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G Stylo?
AppsApk's editorial team rates the LG G Stylo at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN