LG Q70
9.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera32 MP
- Memory—
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG Q70 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 32 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG Q70 at 9.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
10.0
design
9.0
camera
9.0
battery
10.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 162.1 x 76.8 x 8.3 mm (6.38 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | 198 g (6.98 oz) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 32 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 16 MP |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Black |
| Price | 439 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q70 released?
The LG Q70 was announced 2019, September.
What is the LG Q70's display size?
The LG Q70 has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) resolution.
What camera does the LG Q70 have?
The LG Q70 features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the LG Q70 battery capacity?
The LG Q70 has a 4000 mAh battery.
Does the LG Q70 support 5G?
No, the LG Q70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q70 run?
The LG Q70 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG Q70?
AppsApk's editorial team rates the LG Q70 at 9.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.