LG Nexus 5
6.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display4.95 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The LG Nexus 5 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.95 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the LG Nexus 5 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
BODY | |
| Dimensions | 137.9 x 69.2 x 8.6 mm (5.43 x 2.72 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | True HD IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.95 inches, 67.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 30mm (standard), 1/3.2", 1.4µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP, f/2.4, 1/6", 1.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | Nexus 5, D820, D821 |
| Price | About 284 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Nexus 5 released?
The LG Nexus 5 was announced 2013, October.
What is the LG Nexus 5's display size?
The LG Nexus 5 has a 4.95 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG Nexus 5 have?
The LG Nexus 5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Nexus 5 have?
The LG Nexus 5 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG Nexus 5 have?
The LG Nexus 5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Nexus 5 battery capacity?
The LG Nexus 5 has a 2300 mAh battery.
Does the LG Nexus 5 support 5G?
No, the LG Nexus 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Nexus 5 run?
The LG Nexus 5 runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG Nexus 5?
AppsApk's editorial team rates the LG Nexus 5 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.