| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 - D405N |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.7 mm (5.18 x 2.60 x 0.38 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP/ VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | D405, D415 |
| Price | About 185 USD |