LG G Flex
5.7/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The LG G Flex is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.26 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the LG G Flex at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D950 HSDPA 900 / 2100 - D958 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - D959 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D955 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - D958 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - D950 LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - D95 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
BODY | |
| Dimensions | 160.5 x 81.6 x 8.7 mm (6.32 x 3.21 x 0.34 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Curved body and display |
DISPLAY | |
| Type | Curved P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0, USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan silver |
| Models | LS995, D955, D959, D958, D950, F340, F340L |
| Price | About 393 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Flex released?
The LG G Flex was announced 2013, October.
What is the LG G Flex's display size?
The LG G Flex has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Flex have?
The LG G Flex comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G Flex have?
The LG G Flex is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G Flex have?
The LG G Flex features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G Flex battery capacity?
The LG G Flex has a 3500 mAh battery.
Does the LG G Flex support 5G?
No, the LG G Flex does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Flex run?
The LG G Flex runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G Flex?
AppsApk's editorial team rates the LG G Flex at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.