LG L50
4.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkDUAL-CORE 1.3 GHZ CORTEX-A7
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L50 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L50 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 65.4 x 12.2 mm (4.90 x 2.57 x 0.48 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | L50 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L50 released?
The LG L50 was announced 2014, July.
What is the LG L50's display size?
The LG L50 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG L50 have?
The LG L50 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L50 have?
The LG L50 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG L50 battery capacity?
The LG L50 has a 1900 mAh battery.
Does the LG L50 support 5G?
No, the LG L50 does not support 5G. Supported network technologies: Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7.
What operating system does the LG L50 run?
The LG L50 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L50?
AppsApk's editorial team rates the LG L50 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.