LG G2
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The LG G2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.26 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the LG G2 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D800, D802, VS980, LS980 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D802, VS980 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - D802 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.45 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.4, 29mm (standard), 1/3", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gold |
| Models | D802, D801, D803, F320K, LS980, D800, F320L, F320S, D802TR |
| Price | About 295 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G2 released?
The LG G2 was announced 2013, August.
What is the LG G2's display size?
The LG G2 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G2 have?
The LG G2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G2 have?
The LG G2 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG G2 have?
The LG G2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G2 battery capacity?
The LG G2 has a 3000 mAh battery.
Does the LG G2 support 5G?
No, the LG G2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G2 run?
The LG G2 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G2?
AppsApk's editorial team rates the LG G2 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.