| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 (triple SIM model) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 113.4 g (3.99 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210/MSM8610 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700/1540 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Price | About 98 USD |