LG V20
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG V20 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG V20 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6, Cat9 (3CA) or LTE-A Cat12 (3CA) 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.7 x 78.1 x 7.6 mm (6.29 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body (6000 series) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 90.3 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); LG UX 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, 24-bit/192kHz stereo sound rec. |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/2.6", Laser AF, 3-axis OIS 8 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/3.2", no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio B&O Play certified 24-bit/48kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS (market dependent) |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Silver, Pink |
| Models | H990, H918, H910, LS997, US996, VS995, F800L, F800S, F800K, H915, H910PR |
| Price | About 285 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V20 released?
The LG V20 was announced 2016, September.
What is the LG V20's display size?
The LG V20 has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG V20 have?
The LG V20 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG V20 have?
The LG V20 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LG V20 have?
The LG V20 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG V20 battery capacity?
The LG V20 has a 3200 mAh battery.
Does the LG V20 support 5G?
No, the LG V20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG V20 run?
The LG V20 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG V20?
AppsApk's editorial team rates the LG V20 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.