LG X style
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X style is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X style at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 - K200DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - K200DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.4 x 6.9 mm (5.70 x 2.81 x 0.27 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Titan |
| Models | K200 |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X style released?
The LG X style was announced 2016, May.
What is the LG X style's display size?
The LG X style has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X style have?
The LG X style comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG X style have?
The LG X style is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG X style have?
The LG X style features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG X style battery capacity?
The LG X style has a 2100 mAh battery.
Does the LG X style support 5G?
No, the LG X style does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X style run?
The LG X style runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X style?
AppsApk's editorial team rates the LG X style at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN