LG GX F310L
4.1/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The LG GX F310L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 13 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the LG GX F310L at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
5.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 150.6 x 76.1 x 9.2 mm (5.93 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True Full HD IPS Plus LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, dual-video rec., HDR |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | F310L |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the LG GX F310L released?
The LG GX F310L was announced 2013, December.
What is the LG GX F310L's display size?
The LG GX F310L has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG GX F310L have?
The LG GX F310L comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG GX F310L have?
The LG GX F310L is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG GX F310L have?
The LG GX F310L features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG GX F310L battery capacity?
The LG GX F310L has a 3140 mAh battery.
Does the LG GX F310L support 5G?
No, the LG GX F310L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG GX F310L run?
The LG GX F310L runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG GX F310L?
AppsApk's editorial team rates the LG GX F310L at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.