| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
| Dimensions | 160.1 x 71.2 x 9.2 mm (6.30 x 2.80 x 0.36 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 94.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~432 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Exynos 9609 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Triple |
12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1.25µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 5 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Single | 12 MP, 26mm (wide), f/2.0, 1.25µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Denim Blue, Pearl White, Aqua Teal |
| Models | XT2013-1, XT2013-2 |
| Price | 284 USD |