Motorola Moto E3
5.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto E3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto E3 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 71.6 x 8.5 mm (5.66 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight | 140.6 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1700 |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E3 released?
The Motorola Moto E3 was announced 2016, July.
What is the Motorola Moto E3's display size?
The Motorola Moto E3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E3 have?
The Motorola Moto E3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E3 have?
The Motorola Moto E3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E3 have?
The Motorola Moto E3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E3 battery capacity?
The Motorola Moto E3 has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto E3 support 5G?
No, the Motorola Moto E3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E3 run?
The Motorola Moto E3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E3?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E3 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.