Motorola Moto E5 Play
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto E5 Play is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto E5 Play at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 74 x 9 mm (5.94 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (28 nm)/ Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Dark lake, Flash gray |
| Price | 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E5 Play released?
The Motorola Moto E5 Play was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto E5 Play's display size?
The Motorola Moto E5 Play has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E5 Play have?
The Motorola Moto E5 Play comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E5 Play have?
The Motorola Moto E5 Play is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E5 Play have?
The Motorola Moto E5 Play features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E5 Play battery capacity?
The Motorola Moto E5 Play has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto E5 Play support 5G?
No, the Motorola Moto E5 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E5 Play run?
The Motorola Moto E5 Play runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E5 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E5 Play at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN