| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 121.9 x 64.8 x 14 mm (4.80 x 2.55 x 0.55 in) |
| Weight | 159.9 g (5.61 oz) |
| Build | QWERTY |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
| Models | Blue |
| Price | About 251 USD |