LG G Pad 8.3 LTE
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE
- Display8.3 inches · 1200×1920
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The LG G Pad 8.3 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait 300 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the LG G Pad 8.3 LTE at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 2G bands | GSM - N/A |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 216.9 x 126.5 x 8.9 mm (8.54 x 4.98 x 0.35 in) |
| Weight | 339.9 g (11.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.3 inches, 199.8 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Pro Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 243 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 8.3 LTE released?
The LG G Pad 8.3 LTE was announced 2014, March.
What is the LG G Pad 8.3 LTE's display size?
The LG G Pad 8.3 LTE has a 8.3 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 8.3 LTE have?
The LG G Pad 8.3 LTE comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 8.3 LTE have?
The LG G Pad 8.3 LTE is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 8.3 LTE have?
The LG G Pad 8.3 LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG G Pad 8.3 LTE battery capacity?
The LG G Pad 8.3 LTE has a 4600 mAh battery.
Does the LG G Pad 8.3 LTE support 5G?
No, the LG G Pad 8.3 LTE does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the LG G Pad 8.3 LTE run?
The LG G Pad 8.3 LTE runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 8.3 LTE?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 8.3 LTE at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.