| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, January |
| Dimensions | 150.6 x 76.1 x 9.2 mm (5.93 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | True Full HD IPS Plus LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, dual-video rec., HDR |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | F310L |
| Price | About 273 USD |