LG G Pad 5 10.1
6.4/ 10
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery8200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG G Pad 5 10.1 is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 8 MP main camera, a 8200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG G Pad 5 10.1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 247.2 x 150.7 x 8 mm (9.73 x 5.93 x 0.31 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | 498 g (1.10 lb) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~79.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 1W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Models | LM-T600L, T600L |
| Price | About 376 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 5 10.1 released?
The LG G Pad 5 10.1 was announced 2019, October.
What is the LG G Pad 5 10.1's display size?
The LG G Pad 5 10.1 has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 5 10.1 have?
The LG G Pad 5 10.1 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 5 10.1 have?
The LG G Pad 5 10.1 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 5 10.1 have?
The LG G Pad 5 10.1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Pad 5 10.1 battery capacity?
The LG G Pad 5 10.1 has a 8200 mAh battery.
Does the LG G Pad 5 10.1 support 5G?
No, the LG G Pad 5 10.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Pad 5 10.1 run?
The LG G Pad 5 10.1 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 5 10.1?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 5 10.1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.