| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | LTE Cat1 10/5 Mbps |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 121.3 x 52.9 x 13.4 mm (4.78 x 2.08 x 0.53 in) |
| Weight | 86.5 g (3.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 24MB 16MB RAM |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.2 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Colors | Blue, Black |
| Models | TA-1155, TA-1171, TA-1148 |
| Price | About 43 USD |