Nokia 150
2.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 150 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 2.4 inches display and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 150 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
1.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 118 x 50.2 x 13.5 mm (4.65 x 1.98 x 0.53 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) , Removable Li-Ion 1020 mAh battery (Dual-SIM) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 32 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 150 released?
The Nokia 150 was announced 2016, December.
What is the Nokia 150's display size?
The Nokia 150 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the Nokia 150 battery capacity?
The Nokia 150 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 150 support 5G?
No, the Nokia 150 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 150?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 150 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN