Nokia 6.1 Plus (Nokia X6)
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.8 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3060 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 147.2 x 71 x 8 mm (5.80 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 85.1 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM (X6), 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1.0µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | TA-1099, TA-1103, TA-1083, TA-1099 |
| Price | About 250 EUR |
● Questions about this phone
When was the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) released?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) was announced 2018, July.
What is the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6)'s display size?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) has a 5.8 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) have?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) have?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) have?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) battery capacity?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) has a 3060 mAh battery.
Does the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) support 5G?
No, the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) run?
The Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 6.1 Plus (Nokia X6) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.