| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | Yes |
| 4G bands | Yes |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
| Dimensions | 120.8 x 53.5 x 13.8 mm (4.76 x 2.11 x 0.54 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6260A |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
| Colors | Charcoal, Red, Grey |
| Models | TA-1139 |
| Price | About 32 USD |