Nokia Lumia 735
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera6.7 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 735 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 6.7 MP main camera, and a 2200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 735 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - RM-1039 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - RM-1038 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - RM-1039 , LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - RM-1038 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 134.7 x 68.5 x 8.9 mm (5.30 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 6.7 MP (6.1 MP effective), 1/3.4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery (BV-T5A) |
MISC | |
| Colors | Orange, green, white, black |
| Price | 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 735 released?
The Nokia Lumia 735 was announced 2014, September.
What is the Nokia Lumia 735's display size?
The Nokia Lumia 735 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 735 have?
The Nokia Lumia 735 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 735 have?
The Nokia Lumia 735 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 735 have?
The Nokia Lumia 735 features a 6.7 MP main camera. Specifications: 6.7 MP (6.1 MP effective).
What is the Nokia Lumia 735 battery capacity?
The Nokia Lumia 735 has a 2200 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 735 support 5G?
No, the Nokia Lumia 735 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 735 run?
The Nokia Lumia 735 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 735?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 735 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN