Nokia 2.1
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 2.1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 2.1 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 GSM 900 / 1800 - India |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - APAC, EMEA, India HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM, USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - APAC, EMEA LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) - LATAM, USA LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 77.6 x 9.7 mm (6.05 x 3.06 x 0.38 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition), upgradable to Android 9.0 Pie (Go edition); Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes, with stereo speakers |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue/Copper, Blue/Silver, Grey/Silver |
| Models | TA-1080, TA-1092, TA-1084, TA-1093, TA-1086 |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 2.1 released?
The Nokia 2.1 was announced 2018, May.
What is the Nokia 2.1's display size?
The Nokia 2.1 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 2.1 have?
The Nokia 2.1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 2.1 have?
The Nokia 2.1 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia 2.1 have?
The Nokia 2.1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia 2.1 battery capacity?
The Nokia 2.1 has a 4000 mAh battery.
Does the Nokia 2.1 support 5G?
No, the Nokia 2.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 2.1 run?
The Nokia 2.1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition), upgradable to Android 9.0 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 2.1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 2.1 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.