Nokia 220 4G
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera0.3 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 220 4G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 2.4 inches display, a 0.3 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 220 4G at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | LTE Cat1 10/5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 121.3 x 52.9 x 13.4 mm (4.78 x 2.08 x 0.53 in) |
| Weight | 86.5 g (3.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 24MB 16MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 0.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.2 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black |
| Models | TA-1155, TA-1171, TA-1148 |
| Price | About 43 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 220 4G released?
The Nokia 220 4G was announced 2019, July.
What is the Nokia 220 4G's display size?
The Nokia 220 4G has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 220 4G have?
The Nokia 220 4G features a 0.3 MP main camera. Specifications: 0.3 MP.
What is the Nokia 220 4G battery capacity?
The Nokia 220 4G has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia 220 4G support 5G?
No, the Nokia 220 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What is AppsApk's rating for the Nokia 220 4G?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 220 4G at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.