| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
| Dimensions | 111.2 x 49.5 x 14.4 mm (4.38 x 1.95 x 0.57 in) |
| Weight | 70.2 g (2.47 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~18.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6261D |
| Card slot | No |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | TBC |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 (charging only) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 20 USD |