Nokia 8
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3090 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Nokia 8 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) chipset, a 3090 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Nokia 8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.5 x 73.7 x 7.9 mm (5.96 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body (6000 series) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF, Laser AF, OIS 13 MP B/W, f/2.0, 1.12µm, PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3090 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Tempered Blue, Polished Blue, Steel, Polished Copper |
| Models | TA-1004, TA-1012, TA-1052 |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 8 released?
The Nokia 8 was announced 2017, September.
What is the Nokia 8's display size?
The Nokia 8 has a 5.3 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 8 have?
The Nokia 8 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 8 have?
The Nokia 8 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 8 have?
The Nokia 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Nokia 8 battery capacity?
The Nokia 8 has a 3090 mAh battery.
Does the Nokia 8 support 5G?
No, the Nokia 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 8 run?
The Nokia 8 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 8?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN