Nokia Asha 210
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia Asha 210 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 210 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 - RM-926 900 / 1800 - RM-925 GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 - RM-924 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 111.5 x 60 x 11.8 mm, 76.3 cc (4.39 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 97.3 g (3.42 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB 32MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | QCIF@10fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Yellow, Black, White, Cyan, Magenta |
| Price | About 54 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 210 released?
The Nokia Asha 210 was announced 2013, April.
What is the Nokia Asha 210's display size?
The Nokia Asha 210 has a 2.4 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 210 have?
The Nokia Asha 210 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia Asha 210 battery capacity?
The Nokia Asha 210 has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia Asha 210 support 5G?
No, the Nokia Asha 210 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 210?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 210 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.