| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, January |
| Dimensions | 118 x 50.2 x 13.5 mm (4.65 x 1.98 x 0.53 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) , Removable Li-Ion 1020 mAh battery (Dual-SIM) |
| Colors | Black, White |
| Price | About 32 USD |