Nokia 6.1
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 6.1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 6.1 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO - Hong Kong, Taiwan |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA & APAC LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600) - LATAM LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Hong Kong, Taiwan |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 75.8 x 8.2 mm (5.86 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body (6000 series) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Copper, White/Iron, Blue/Gold |
| Models | TA-1045, TA-1054, TA-1050, TA-1068 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 6.1 released?
The Nokia 6.1 was announced 2018, January.
What is the Nokia 6.1's display size?
The Nokia 6.1 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 6.1 have?
The Nokia 6.1 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 6.1 have?
The Nokia 6.1 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 6.1 have?
The Nokia 6.1 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Nokia 6.1 battery capacity?
The Nokia 6.1 has a 3000 mAh battery.
Does the Nokia 6.1 support 5G?
No, the Nokia 6.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Nokia 6.1 run?
The Nokia 6.1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 6.1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 6.1 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.