Nokia 207
1.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- CameraNo
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 207 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.4 inches display and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 207 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 114.2 x 50.9 x 12.8 mm, 65.2 cc (4.50 x 2.00 x 0.50 in) |
| Weight | 91.3 g (3.21 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Cyan , Red, Yellow, Black, White |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 207 released?
The Nokia 207 was announced 2013, July.
What is the Nokia 207's display size?
The Nokia 207 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the Nokia 207 battery capacity?
The Nokia 207 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 207 support 5G?
No, the Nokia 207 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Nokia 207?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 207 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.