Nokia Asha 503 Dual SIM
4.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSNokia Asha software platform 1.2
Sponsored
The Nokia Asha 503 Dual SIM is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 5 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 503 Dual SIM at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
BODY | |
| Dimensions | 102.6 x 60.6 x 12.7 mm (4.04 x 2.39 x 0.5 in) |
| Weight | 111.4 g (3.92 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~44.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Nokia Asha software platform 1.2, upgradable to 1.4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB card included |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@19fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Yellow, black, green, red, blue, white |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 503 Dual SIM released?
The Nokia Asha 503 Dual SIM was announced 2013, October.
What is the Nokia Asha 503 Dual SIM's display size?
The Nokia Asha 503 Dual SIM has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 503 Dual SIM have?
The Nokia Asha 503 Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Asha 503 Dual SIM battery capacity?
The Nokia Asha 503 Dual SIM has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia Asha 503 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia Asha 503 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Asha 503 Dual SIM run?
The Nokia Asha 503 Dual SIM runs Nokia Asha software platform 1.2.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 503 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 503 Dual SIM at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.