| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 12(700), 14(700), 30(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, July |
| Dimensions | 151 x 74 x 9 mm (5.94 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | Navy |
| Price | 43 USD |