Motorola Moto Maxx
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Moto Maxx is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 chipset, a 21 MP main camera, a 3900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Moto Maxx at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 73.3 x 8.3 - 11.2 mm |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@24fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Ballistic Nylon |
| Models | XT1225 |
| Price | 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Maxx released?
The Motorola Moto Maxx was announced 2014, November.
What is the Motorola Moto Maxx's display size?
The Motorola Moto Maxx has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Maxx have?
The Motorola Moto Maxx comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Maxx have?
The Motorola Moto Maxx is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Maxx have?
The Motorola Moto Maxx features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Moto Maxx battery capacity?
The Motorola Moto Maxx has a 3900 mAh battery.
Does the Motorola Moto Maxx support 5G?
No, the Motorola Moto Maxx does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Maxx run?
The Motorola Moto Maxx runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Maxx?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Maxx at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.