Motorola DROID Mini
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera10 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Motorola DROID Mini is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 10 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Motorola DROID Mini at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 121.3 x 61.3 x 8.9 mm (4.78 x 2.41 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 10 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | XT1030 |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola DROID Mini released?
The Motorola DROID Mini was announced 2013, July. Released 2013, August.
What is the Motorola DROID Mini's display size?
The Motorola DROID Mini has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola DROID Mini have?
The Motorola DROID Mini comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola DROID Mini have?
The Motorola DROID Mini is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola DROID Mini have?
The Motorola DROID Mini features a 10 MP main camera. Specifications: 10 MP.
What is the Motorola DROID Mini battery capacity?
The Motorola DROID Mini has a 2000 mAh battery.
Does the Motorola DROID Mini support 5G?
No, the Motorola DROID Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola DROID Mini run?
The Motorola DROID Mini runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola DROID Mini?
AppsApk's editorial team rates the Motorola DROID Mini at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.