| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 124 x 55.5 x 10.4 mm (4.88 x 2.19 x 0.41 in) |
| Weight | 100.6 g (3.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Single | 2 MP, 1/5" |
| Video | 320p@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4UL) |
| Colors | Red, yellow, green, black, white |
| Price | 54 USD |